Sürgősségi rendelettel módosította a kormány a büntető törvénykönyvet
Azonnal hatályba lépő sürgősségi rendelettel módosította a kormány a büntető törvénykönyvet (Btk.) és bűnügyi perrendtartást kedden este, egyebek között megváltoztatva a hivatali visszaélés meghatározását - jelentette be a kormányülés után Florin Iordache igazságügyi miniszter. A román lapok egy része szerint "katasztrófával" érnek fel az elfogadott jogszabálymódosítások. Az államfő szerint "ez a jogállam gyásznapja." Bukarestben 10 ezer ember tüntetett az éjfél utáni percekben, könnygáz is előkerült, amikor egyesek megpróbáltak bejutni a kormány épületébe. Ennek ellenére a rendelet megjelent a hivatalos közlönyben.
Az idei állami költségvetés tervezetének elfogadása érdekében összehívott keddi kormányülés előzőleg nyilvánosságra hozott napirendjén nem szerepelt az, hogy a Grindeanu-kabinet dönteni fog az - ellenzék, az államfő, Románia külföldi partnerei és az igazságszolgáltatás csúcsszervei által bírált - büntetőjogi tervezetek ügyében.
"A sürgősségi kormányrendelet módosítja és kiegészíti a büntető törvénykönyvet és a büntető perrendtartási törvénykönyvet. Gyakorlatilag ezzel a rendelettel összhangba hoztuk a büntető törvénykönyveket az alkotmánybíróság határozataival, amit vagy a kormánynak, vagy a parlamentnek kellett megtennie" - idézte az Agerpres Florin Iordache nyilatkozatát.
A miniszter közölte azt is, hogy a kormány intézkedéscsomagot fogadott el, hogy megelőzze az Emberi Jogok Európai Bírósága (CEDO) áltak kilátásba helyezett bírságokat. "Ez ügyben elfogadtuk az egyes büntetéseket és a szabadságvesztéssel járó nevelő jellegű intézkedéseket kegyelembe részesítő törvény tervezetét. E másik tervezet módosítja és kiegészíti a büntetés-végrehajtást szabályozó 2013/254-es törvényt" – magyarázta a tárcavezető.
Bebiztosították magukat a kormány tagjai
Az Adevărul megszerezte az elfogadott sürgősségi rendeletet. A jogszabály többek között a hivatali visszaélés bűncselekményét részletezi. A román lapok kommentárjai szerint már első olvasatra szemet szúr, hogy a tervezet kidolgozói megpróbálják megelőzni az utólagos felelősségre vonásukat. Beloptak ugyanis egy bekezdést a rendeletbe, amely szerint a jogszabályok kibocsátása, jóváhagyása vagy elfogadása nem minősülhet hivatali visszaélésnek. Arra a kérdésre, hogy ezzel saját magát akarta-e bebiztosítani a kabinet az ellen, hogy a törvénykönyv puccsszerű megváltoztatása miatt bűnpártolással vádolják, az igazságügyi miniszter nem volt hajlandó válaszolni.
Fellélegezhet a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea is, akinek éppen kedden kezdődött a második korrupciós pere. A politikust hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítják. Ám ezt a vádat ejteni kell, mert a sürgősségi rendelet szerint nem történt bűncselekmény, ha az okozott kár kisebb 200 ezer lejnél. A Dragnea elleni perben ennél kisebb összegről van szó. Ez esetben polgári per keretében bírságot szabhat ki és akár annak behajtását is elrendelheti a bíróság. Másik újdonsága a rendeletnek, hogy ezentúl - másodfokú rokonságig - nem lehet majd bűnpártolással vádolni az elkövető családtagjait.
Klaus Johannis: a jogállam gyásznapja van
Klaus Johannis államfő szerint a jogállamiságot érte súlyos támadás a korrupcióellenes harc ellenfelei részéről, amikor a kormány azonnal hatályba lépő sürgősségi rendelettel módosította kedden a büntető törvénykönyvet. "Ma a jogállam gyásznapja van" - írta Johannis kedd éjszaka közzétett Facebook-bejegyzésében.
Kifejtette: a PSD-ALDE-kormány az igazságszolgáltatásban több tízezer "bátor és tisztességes" dolgozójának munkáját semmisítette meg, és több millió románt fosztottak meg attól a reménytől, hogy egy Európában is tisztelt országban éljen.
„Szégyentelenek”
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Raluca Turcan szégyentelennek nevezte a kormány eljárását. "Az éj leple alatt, tolvajok módjára mentették Liviu Dragnea bőrét" – utalt a Digi24 televíziónak nyilatkozva arra, hogy az elfogadott módosítások a Szociáldemokrata Párt (PSD) bűnvádi eljárás alatt lévő elnökének kedveznek. Turcan bejelentette: szerdán bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kormány ellen.
A másik ellenzéki párt, az Mentsük meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Nicușor Dan kijelentette: "A PSD és szövetségesei túllépték azt a bizonyos piros vonalat. Ezt vagy elfogadjuk, vagy tiltakozunk. Ezen múlik, hogyan fog kinézni Románia a következő években. Azt javaslom, hogy a végsőkig tiltakozzunk" – fogalmazott a politikus.
Spontán tüntetések országszerte
A sürgősségi rendelet elfogadásának hírére kedden késő este mintegy tízezer ember vonult utcára tiltakozni a fővárosban, a kormány épülete elé. A Grindeanu-kabinet lemondását követelték, azzal vádolva a kormányt, hogy a törvénykönyv módosításával a korrupt politikusokat mentette meg a felelősségre vonástól. Helyszíni beszámolók szerint a hangulat nagyon feszült volt. "Nem megyünk el innen, nem megyünk el innen!", "Vigyen el titeket a DNA!", Nem fogtok megmenekülni!" – skandálta a tömeg. A csendőröknek éjfél után könnygázt is be kellett vetniük, amikor néhány tüntető be akart jutni a kormány épületébe.
Spontán tüntetések voltak más városokban is. Ilyen volt a kolozsvári demonstráció:
- Várhatóan sürgősségi rendelettel módosul a büntetőjog
Belföld - Halasztással kezdődött Liviu Dragnea második korrupciós pere
Külföld - Igazságügyi miniszter: módosulnak a vitatott tervezetek
Belföld - Johannis ismét a vitatott tervezetek visszavonását kéri a kormánytól
Belföld - A vitatott tervezetek módosítását ígéri az igazságügyi miniszter
Belföld
- 34241 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34243 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34243 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34244 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34246 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34246 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni